U 76% retailových účtů došlo při obchodování CFD u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Admiral Markets Group se skládá z následujících společností:

Admiral Markets Pty Ltd

Regulována Australskou komisí pro cenné papíry a investice (ASIC)
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT

Admiral Markets Cyprus Ltd

Regulována Kyperskou komisí pro cenné papíry a burzy (CySEC)
POKRAČOVAT

Admiral Markets AS

Regulována Úřadem pro dozor nad finančním trhem Estonské republiky (EFSA)
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT

Admiral Markets UK Ltd

Regulována Britským orgánem pro finanční dohled (FCA)
POKRAČOVAT
Poznámka: Pokud zavřete toto okno bez toho, aniž byste si vybrali konkrétní společnost, souhlasíte s pokračováním na FCA (britskou) regulaci.
Poznámka: Pokud zavřete toto okno bez toho, aniž byste si vybrali konkrétní společnost, souhlasíte s pokračováním na FCA (britskou) regulaci.
Regulace CySEC fca

Jak obchodovat Komodity (2019)

Doba čtení: 15 minut(y)

Obchod s komoditami je starý jako lidstvo samo. Nejprve to byl barterový obchod, kdy se jednotlivé komodity či věci vyměňovaly za jiné. Přítomnost prvních futures kontraktů dokázaly objevy jílových tokenů z mezopotámie, kde je Sumeři používali na určení, kolik koz se k určitému datu má doručit. V raných civilizacích se používaly komoditní měny, avšak doba byla prostá a nebyly zde žádné standardizované kontrakty pro obchod s komoditami. Ve středověku bylo obchodování s komoditami využíváno již poněkud jinak - zemědělci se snažili zajistit budoucí odkup své úrody. Zajistili si tak budoucí odbyt za předem stanovenou cenu, kupec měl zase jistotu, že dostane zboží v daném množství za předem určenou cenu. Takováto operace se také nazývá hedging a bude o ní řeč později v článku.

Právě tzv. hedgers (Commercial, smart money) jsou jedni z hlavních účastníků komoditních trhů, kteří burzy využívají k zajištění cen vyprodukovaných komodit. Dnes se dají komodity obchodovat i online z pohodlí domova. Nutná je však znalost, jak obchodování s komoditami funguje a jak obchodovat s komoditami. V tomto článku rozebereme obchodování komodit a jak z něj můžete těžit i vy z pohodlí vašeho domova.

trh s komoditami

Obchodování s komoditami a komodity jsou všude kolem vás, aniž byste si to uvědomovali. Pijete-li kávu s mlékem, sladíte-li cukrem a snídáte-li chleba s máslem a šunkou, jezdíte-li autem, setkáváte se hned s několika komoditami: káva, mléko, cukr, máslo, maso, plyn, nafta nebo benzín. Předtím než se dostanou na váš stůl nebo do vašeho auta, a to v požadované kvalitě, musí se zpracovat. Komodity společnosti nakupují na komoditních burzách, kde je kvalita každé komodity stanovena, poté je dále zpracována až se dostane ke koncovým spotřebitelům v různých produktech moderní doby. Obchod s komoditami využívají zemědělci, výrobci, ale i drobní spekulanti a obchodníci.

Co je to Komodita

Komodita je zboží, které je na trzích obchodováno bez rozdílů v kvalitě a jedná se o tzv. homogenní produkt. Standardizované vlastnosti jsou určeny na dané burze. Nemělo by se tedy stát, že na komoditní burze dostanete jednou lepší komoditu a jednou horší (například kvalita ropy, masa, obilí apod.). Dříve se komodity obchodovaly fyzicky (rýže, obilí, zlato apod.), nyní je obchodování s komoditami online již běžnou záležitostí.

Komoditní trhy a rozdělení Komodit

Komodity na burze můžeme rozdělit následujícím způsobem dle jejich příbuznosti:

 • Obilniny - kukuřice, pšenice, oves apod.
 • Olejniny - sójové boby, sójový olej, řepka, sójový šrot apod.
 • Maso - vepřové boky, hovězí na výkrm, hovězí na porážku apod.
 • Drahé kovy - zlato, stříbro, platina, paladium apod.
 • Základní kovy - měď, olovo, zinek, hliník, cín, nikl apod.
 • Potraviny - káva, kakao, cukr, pomerančový koncentrát apod.
 • Vlákna - bavlna, dřevo, vlna apod.
 • Energie - ropa WTI nebo Brent, topný olej, zemní plyn, elektřina apod.

Při obchodování s komoditamise také setkáte s termíny jako tvrdé komodity a měkké komodity. Tvrdé jsou takové, které se většinou těží (zlato, olej apod.) a měkké jsou zemědělské komodity nebo zvířata (pšenice, kukuřice sója, vepřové maso, cukr apod.).

Nejobchodovanější Komodity - obchod s Komoditami

Jedná se o:

 • Ropu (Brent, WTI) - které se také přezdívá černé zlato, výroba benzínu, nafty, petrochemické produkty
 • Kávu (Coffee) - denně jí miliony lidí pijí po celém světě
 • Zemní plyn (Natural gas) - využívá se na vaření, ohřev, výrobu elektrické energie, jako pohonná hmota do aut nebo při výrobě plastů či hnojiv.
 • Zlato (Gold) - velice obchodovaný drahý kov, využívá se ve šperkařství, elektronice, stomatologii a dalších odvětvích
 • Stříbro (Silver) - využívá se v průmyslu, šperkařství, solární technologii (fotovoltaika), v medicíně, ale i v textilním průmyslu (stříbro neutralizuje pachy)
 • Cukr (Sugar) - využití v potravinářském průmyslu
 • Kukuřici (Corn) - využití v potravinářském průmyslu
 • Pšenici (Wheat) - využití v potravinářském průmyslu
 • Bavlnu (Cotton) - využití v textilním průmyslu

Tyto komodity jsou právem nejvíce obchodované. Využíváme je každý den. Denně se automobilovou, leteckou či lodní přepravou přepraví spoustu osob či zboží, což vyžaduje spotřebu produktů z ropy. Zemní plyn využívají miliardy lidí po celém světě a v poslední době roste zájem o kávu. Obchod s komoditami se odehrává na globálních trzích napříč všemi kontinenty a státy.

broker na komodity

Kde obchodovat Komodity - Komoditní burzy ve světě

Co je komoditní burza? Jedná se o místo, kde probíhá obchodování s komoditami.

Chcete-li obchodovat kovy, bude vás zajímat LME - London Metal Exchange, máte-li zájem o kávu, naleznete ji na burze ICE - Intercontinental Exchange. Ve světě existuje spousta komoditních burz, níže si uvedeme ty největší a nejznámější:

 • CBOT - Chicago Board of Trade, jedna z nejstarších burz - založena v roce 1848
 • CME - Chicago Mercantile Exchange, založena v roce 1898, původně začala s mlékárenskými výrobky - máslem, ale také vejci.
 • LME - London Metal Exchange, založena v roce 1877
 • NYMEX - New York Mercantile Exchange, největší burza s fyzickými futures kontrakty
 • NYBOT - New York Board of Trade
 • ICE - Intercontinental Exchange
 • B3 - Brasil Bolsa Balcao SA - založena 1890
 • Euronext NVG - Založena v roce 2000
 • TOCOM - Tokyo Commodity Exchange, založena roku 1984

Jak funguje Komoditní burza - obchodování s Komoditami

Komoditní burza je organizovaný a regulovaný trh, který usnadňuje obchodování komodit - nákup a prodej kontraktů, jejichž hodnota je vázána na cenu dané komodity. Na burze se střetává nabídka a poptávka - nakupující a prodávající. Ti, co kontrakty nakupují, obvykle přijímají dodání komodity a prodejci souhlasí s jejím dodáním.

Standardizované rysy každé smlouvy jsou:

 • Množství - množství komodity, které je obsaženo v jednom kontraktu. Může se jednat o různé jednotky jako kg, lbs, litry, barely, tuny apod.
 • Kvalita - která je pro danou komoditu stanovena. Může zahrnovat čistotu suroviny, procento příměsí apod.
 • Cena - nákupní či prodejní cena dané komodity
 • Dodání - burza určí datum, místo a způsob dodání. Některé kontrakty jsou vypořádány finančně spíše než fyzickým vypořádáním.

Dříve bylo běžné, že se s komoditami obchodovalo na obchodním parketu (Pit), kde měli brokeři své lidi, kteří kontrakty nakupovali a prodávali. To stále přetrvává (například na LME), avšak většina obchodů probíhá již elektronicky přes obchodní platformy. Elektronický proces stojí méně a je vyžadováno i méně pracovní síly.

Hlavní účastníci na Komoditních trzích

Producenti - ti, kteří komodity dodávají. Bez producentů by nemohly být žádné komoditní trhy. Jedná se o těžařské společnosti, zemědělce, důlní společnosti apod. Producenti často prodávají kontrakty ještě předtím, než komoditu vyprodukují. Zamknou si tak cenu pro budoucí produkci.

Koneční průmysloví spotřebitelé - společnosti a jednotlivci, kteří poptávají danou komoditu, kterou dále zpracovávají ve svých výrobcích a výrobním procesu. Tito spotřebitelé si mohou například zakoupit cenu oceli již před zahájením stavby daného projektu, jelikož se obávají, že cena oceli se zvýší a prodražila by tak celou stavbu.

Spekulanti a tradeři - obchodníci, kteří spekulují na cenový vývoj daným směrem. Jsou na komoditních trzích důležití, jelikož zajišťují pro dvě hlavní skupiny producentů a spotřebitelů důležitou likviditu. Může se jednat jak o velké hráče, tak o drobné obchodníky.

V COT analýze, která slouží pro analyzování obchodů účastníků na komoditních trzích, můžete nalézt pojmy jako:

 • Commercial - producenti
 • Non-commercial - velcí spekulanti
 • Nonreportable - malí spekulanti a ostatní účastníci

Jak obchodovat Komodity - obchod s Komoditami

Komodity se obchodují na jednotlivých komoditních trzích především za pomocí futures kontraktů nebo forwardů, avšak v dnešní době je možné také využít s Admiral Markets CFD produkty, což jsou deriváty, které sledují podkladová aktiva jednotlivých komodit. Fyzicky tak komoditu vlastnit nebudete, pouze budete spekulovat na cenový pohyb. Další varianta je i přes ETC nebo ETF produkty, které jsou vystaveny daným komoditám či společnostem zaměřující se na zpracování daných komodit.

Komodity můžete přes CFD kontrakty jak nakoupit tak prodat. Říkáte si, jak můžete komoditu prodat když jí nevlastníte? Právě CFD kontrakt sleduje podkladové aktivum a není podmíněn fyzickou dodávkou.

Při obchodování komodit si uvědomte, jaké jsou specifikace kontraktu - jaký objem budete nakupovat, jak velkou marži potřebujete a jaký je na komoditě spread, který je vaším nákladem. Pojďme si uvést příklad:

ARABICA prodej (SELL)

Chcete spekulovat na pokles kávy arabica, jelikož se domníváte, že je již v překoupené zóně. Nejprve je vhodné se podívat na specifikaci kontraktu.

 • Zde zjistíte, že 1 lot ARABICA se rovná 1000 lbs (librám, 1 libra = 0,453 Kg).
 • Cena na trhu je zhruba 116 USc (v centech, v USD 1,16) za 1 lbs, což znamená, že hodnota 1 kontraktu bude 1160 USD.
 • Finanční páka je 1:10, tudíž pro otevření 1 lotu na ARABICA budete potřebovat marži 1160 USD/10 = 116 USD.
 • Velikost obchodního účtu by měla být několikanásobně větší, minimálně 4x, tzn. Zhruba 464 USD.
 • Typický spread na ARABICA je 36 pipů, což je na 1 lotu 3,6 USD. Abychom dosáhli zisku, musíme spread překonat, spread je tak nákladem na obchod. Komisi zde neplatíte. Hodnota 1 pipu na 1 lotu je 0,1 USD.

Graf vývoje ceny kávy arabica na CFD kontraktu ARABICA:

Zdroj: graf z obchodní platformy Admiral Markets MT5, 2. listopadu 14:00

Právě jste prodali 1 lot ARABICA (1000 lbs) za cenu 116 USc (bid cena). Mohou nastat dvě situace:

Cena kávy oslabila na 115 USc a vy jste vydělali 100 pipů, což činí 10 USD.

Cena kávy posílila na 116 USc a vy jste prodělali -100 pipů, což je -10 USD.

Stejně tak jako jsme si nyní ukázali kávu, tak můžete obchodovat další CFD komodity jako zlato, které se uvádí v uncích nebo ropa v barelech a další komodity.

U každého obchodu si uvědomte a spočítejte, jaká může být vaše potenciální ztráta či zisk, jak velká je marže a zda se nemůžete dostat ke stop outu či margin callu. To jsou situace, kdy vám na vašem účtu dochází marže a je zapotřebí reagovat - marži doplnit či uzavřít část pozice.

Intradenní obchodování Komodit

Komodity jsou vhodné spíše pro dlouhodobější obchody v řádů několika dní či týdnů, avšak jsou i takové komodity, které se dají obchodovat z intradenního pohledu, Jedná se především o hodně volatilní CFD komodity s nízkým spreadem jako například zlato nebo ropa BRENT či WTI.

Pro intradenní obchodování komodit se dá využít především technická a fundamentální analýza, jako dlouhodobější fundament lze brát také COT analýzu, o které bude řeč později.

Nejlepší broker na Komodity

Zde záleží, jakým způsobem chcete komodity obchodovat. Chcete-li si zajistit vaší úrodu jako zemědělec, můžete využít standardizované futures kontrakty a využít brokera, který tyto kontrakty nabízí. Pokud hodláte pouze spekulovat na pohyb ceny, můžete využít CFD kontrakty, které jsou pro obchodování komodit z krátkodobějšího hlediska vhodné. Pokud držíte pozice několik dní, porovnejte si také swapové body, které jsou nákladem při držení pozice přes noc. Swap může být také kladný a můžete ho využít ve svůj prospěch - například při držení krátké pozice na kávě arabica CFD se vám bude připisovat kladná hodnota, která bude vaším ziskem.

Admiral Markets se snaží mít konkurenceschopné obchodní podmínky a nabízí pro obchodování komodit následující instrumenty v podobě CFD kontraktů:

Spotové kovy CFD:

Spotové energie CFD:

Zemědělské komodity CFD:

Jak se naučit obchodovat s Komoditami

Vše začíná studiem. Otevřete si počítač, pátrejte na internetu, objednejte si různé knihy věnující se této tématice. Jakmile budete o obchodování na komoditních trzích alespoň něco vědět, můžete přejít k další fázi - testování na cvičných demo účtech, které brokeři poskytují většinou zdarma. Zde si vaše myšlenky a strategie ověříte v praxi a uvidíte, zda tvoříte zisk.

Demo účet je dobrý na naučení se zadávání obchodů a práci s platformou, avšak nepřinese vám reálné zkušenosti, kdy kromě zadávání pokynů musíte pracovat s emocemi při obchodování. Nepočítejte tedy, že budete v zisku od prvního okamžiku obchodování. Budou přicházet i ztráty, se kterými se budete muset vyrovnat.

Demo účet zdarma

Výhodou komodit je, že nikdy nepůjdou na nulu. Dokážete si představit, že spadne zlato nebo hovězí půlka na 0 USD? To je nemožné. Avšak je to možné u akcií nebo špatného dluhopisu - společnost jednoduše může zbankrotovat a z vaší akcie či dluhopisu vám nemusí zbýt nic. U komodit tomu tak není, ale musíte zde více pracovat s nastavením rizik.

Klíčovým prvkem ziskovosti je systematický dlouhodobý přístup a řízení rizika. Kromě vstupů jsou důležité výstupy a kolik si z trhu můžete odnést a kolik bude případná ztráta. Je tedy vhodné hledat takové situace, kde máte omezené riziko a neomezený zisk.

COT report - užitečný ukazatel pro Komoditní obchodníky

COT je zkratka pro Commitments Of Traders, report je publikován na týdenní bázi a obsahuje otevřené pozice všech velkých hráčů, kteří musí u CFTC (Commodity Futures Trading Commission) reportovat své obchody při obchodování s komoditami. Každý týden tak všichni obchodníci mohou vidět, jaká proběhla změna v těchto obchodech a tento report je klíčový pro obchodování komodit. Tento report se zveřejňuje pro větší transparentnost na komoditních trzích - pro zamezení možných manipulací. Najdeme zde několik skupin obchodníků - Commercials, large a small speculators, tudíž komerční společnosti, malé a velké spekulanty.

Report se zveřejňuje každý pátek večer ve 21:30, komoditní obchodníci si tak mohou přes víkend udělat analýzu a být připraveni na další obchodní týden. Je vhodný především pro komoditní obchodníky, kteří své pozice drží několik dní či týdnů. COT report vám rozhodně neřekne, jak se trhy budou chovat zítra, avšak poodhalí chování velkých hráčů. Je dobré jej kombinovat s dalšími způsoby analýzy trhu jako je technická či fundamentální analýza.

COT report je zveřejňován na stránkách CFTC, kde si jej můžete zobrazit.

Jak číst COT report

Report obsahuje kontrakty, které jsou long nebo short, a to z různých skupin obchodníků. Non-commercial jsou velcí spekulanti, Commercial jsou obchodníci, kteří si zajišťují fyzické komodity a Nonreportable jsou malí spekulanti. Dále je zde Open Interest, což je počet aktuálně otevřených pozic. Z COT reportu tak můžete vyčíst, jaká skupina se jak chová.

Důležitá skupina jsou právě Commerical neboli hedgers. Ty znají důkladně trh, vědí, kdy je daná komodita levná či drahá a ve vhodný okamžik si komoditu zajistí proti cenovému výkyvu.

COT report na kávě COFFEE C z burzy ICE, futures kontrakty z US trhu:

COT report

Zdroj: https://www.cftc.gov/dea/futures/deanybtlf.htm

Schválně jestli najdete, kolik krátkých pozic mají otevřeno Non-commercials. Ano, správně, 86 692, avšak jedno číslo nám neřekne nic. Potřebujeme vidět změnu v čase za jednotlivé týdny.

Tato delší verze reportu je celkem složitá a nepřehledná, vše se dá vyjádřit i grafickou cestou, kde vidíme jednotlivé skupiny účastníků. K takové analýze můžete použít zdarma například aplikaci spreadcharts, kde si kávu zobrazíte:

COT analyza

Zdroj: https://app.spreadcharts.com

Na grafu výše již vidíte grafické zobrazení čistých pozic spekulantů (zelená) a hedgers (červená). Dáme-li si tyto informace do kontextu historického grafu, můžeme vypozorovat, zda je trh překoupený či přeprodaný. Maxima spekulantů korespondují s maximy ceny na trhu s kávou, minima hedgerů korespondují s cenovými maximy ceny kávy. Jakmile hedgers začnou likvidovat krátké pozice, cena začíná pomalu klesat.

Závěrem - obchodování na Komoditní burze

Obchodování s komoditami není složité, avšak vyžaduje pochopení základních principů a i obchodované komodity. Nejprve se věnujte studiu, teprve poté obchodování komodit. Nezapomeňte také na řízení rizika, které je pro jakékoliv obchodování na finančních trzích klíčové. Komodity se obchodují na komoditních trzích za pomocí futures kontraktů, avšak dají se obchodovat i za pomocí jiných nástrojů - ETF fondů či CFD kontraktů, což jsou deriváty, které přibližují komodity běžným retailovým obchodníkům. Za pomocí finanční páky snižují požadovanou marži a dají se obchodovat již s několika stovkami dolarů. Mějte také na paměti, že každá komodita je jiná s jinou sezonalitou a ovlivňují ji jiné fundamenty. U ropy se může jednat i o politické faktory, dohody kartelu OPEC, u zemědělských produktů bude rozhodovat i počasí a občas zasáhnou i přírodní katastrofy. Pro obchodování komodit můžete také využít užitečný COT report, který ukazuje, kolik kontraktů drží jednotliví účastníci na trhu. A ve finále si veškeré informace spojit dohromady a učinit obchodní rozhodnutí založené na kvalitní analýze.

Čtete dále

O Admiral Markets UK Ltd

Jako licencovaný broker poskytujeme nejspolehlivější a velice oblíbené obchodní platformy, pomocí kterých máte snadný přístup k CFD kontraktům, akciím a ETF.

Tento materiál neobsahuje investiční doporučení, investiční pobídku, nabídku nebo žádost o transakce s finančními nástroji a neměl by být tak vykládán. Vezměte prosím na vědomí, že v případě, kdy analýza odkazuje na minulou výkonnost, se tato výkonnost může v čase změnit. Nezaručujeme přesnost a úplnost informací a jakákoliv osoba, která jedná dle těchto informací, tak činí zcela na vlastní riziko. Více si přečtěte na admiralmarkets.cz