Admiral Markets Group se skládá z následujících společností:

Admiral Markets Pty Ltd

Regulována Australskou komisí pro cenné papíry a investice (ASIC)
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT

Admiral Markets Cyprus Ltd

Regulována Kyperskou komisí pro cenné papíry a burzy (CySEC)
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT

Admiral Markets AS

Regulována Úřadem pro dozor nad finančním trhem Estonské republiky (EFSA)
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT

Admiral Markets UK Ltd

Regulována Britským orgánem pro finanční dohled (FCA)
POKRAČOVAT
Poznámka: Pokud zavřete toto okno bez toho, aniž byste si vybrali konkrétní společnost, souhlasíte s pokračováním na FCA (britskou) regulaci.
Poznámka: Pokud zavřete toto okno bez toho, aniž byste si vybrali konkrétní společnost, souhlasíte s pokračováním na FCA (britskou) regulaci.
Regulace fca

SMA Indikátor - Potvrzení Trendu pomocí Simple Moving Average

Doba čtení: 9 minut(y)

SMA Indikátor

Tento článek bude diskutovat o tom, co je to SMA Indikátor, jak vypočítat jednoduchý klouzavý průměr, a také probereme využití SMA Indikátoru při obchodování CFD jako vodítko pro identifikaci, potvrzení a sledování tržního trendu. Indikátor SMA je ukazatel trendu, o kterém by měl mít každý obchodník vědět. Začneme odpovědí na otázku co je to SMA Indikátor.

Definice Jednoduchého Klouzavého Průměru

Jednoduchý klouzavý průměr je nejjednodušší forma klouzavého průměru. Klouzavý průměr je střední hodnota vypočítaná na základě určitého počtu aktuálních datových bodů. Tato hodnota je pravidelně přepočítávána a vykresluje nejstarší hodnotu za poslední období.

Podívejme se na jednoduchý příklad, abychom ilustrovali, jak vypočítat jednoduchý klouzavý průměr (Simple Moving Average).

Jak vypočítat Jednoduchý Klouzavý Průměr

Vzorec SMA je následující:

SMA = (součet cenových hodnot pro n období) / n

Použijeme některé ukázkové ceny, abychom ukázali příklad jednoduchého klouzavého průměru.

Řekněme, že chceme vypočítat desetidenní SMA s použitím denních zavíracích cen, zavírací ceny za posledních 10 dní jsou uvedeny v následující tabulce:

Číslo dne

Příklad zavírací ceny

1

24

2

26

3

23

4

28

5

30

6

26

7

22

8

19

9

24

10

20

Jednoduché klouzavé průměrné období n je v našem příkladu 10. Takže máme celkem 10 uzavíracích cen a dělíme 10.

Součet našich hodnot = 24 + 26 + 23 + 28 + 30 + 26 + 22 + 19 + 24 + 20 = 242

SMA = 242/10 = 24,2

Následující den bychom zrušili naši starou hodnotu dne 1 a místo toho zahrnuli do výpočtu nejnovější denní zavírací cenu, což nám dává novou průměrnou hodnotu. Hodnota průměru se tedy mění s časem, a proto se nazývá klouzavý průměr.

Nalézt jednoduchý klouzavý průměr, není docela jednoduché. Dokonce i dlouho předtím, než se počítače staly běžnými nástroji pro obchodování, analytici vypracovávali denní klouzavé průměry ručními výpočty.

Pokud počítáte velké množství období, nebo pokud jsou Vaše období v krátkém časovém rámci, může být však práce velmi náročná. Proto jsme nechali výpočetní výkon řešit algoritmem jednoduchého klouzavého průměru, abychom se mohli soustředit spíše na výsledky výpočtů než na samotné výpočty.

MetaTrader 5

Použití Indikátoru SMA v MT4

Indikátor Simple Moving Average je dodáván s platformou jako jedním z klíčových indikátorů, což znamená, že si nemusíte stahovat samostatný indikátor jednoduchého klouzavého průměru. SMA Indikátor naleznete uvedený v Trend složce v Navigátoru MT4, jak je znázorněno na obrázku níže:

indikátor jednoduchého klouzavého průměru

Zdroj obrázku: Platforma MetaTrader 4. listopadu 2017

Jak můžete vidět z obrázku, SMA Indikátor v MetaTraderu nabízí výběr více než jedné metody. Samozřejmě pro SMA Indikátor zvolíte jako metodu Jednoduchý. Nastavení pro Indikátor SMA, o kterých je třeba se rozhodnout, jsou hodnoty pro Období, Posun a Použít na.

Období je stejné jako N v našem SMA vzorci. To je, kolik období zahrnujeme do našeho průměru. Čím větší je hodnota pro N, tím hladší bude linie klouzavého průměru, ale bude pomalejší reakce na změny v ceně. Menší hodnoty pro N vytvoří rychlejší pohyb linie SMA. Ta bude reagovat rychleji na změny v ceně, ale bude méně hladká. V ideálním případě hledáme vhodný prostředek, který bude dostatečně bezproblémový, aby nám umožnil vidět mimo krátkodobou volatilitu a namísto toho se zaměřit na skutečný trend, ale dostatečně rychlý, aby nám dal včasné signály.

Užitečné může být srovnávat rychlejší (tj. kratší období) Indikátor SMA s pomalejším (tj. delším) obdobím, jak uvidíme později v strategické části tohoto článku.

Posun je zde nejméně důležitý z nastavení SMA Indikátoru. Zadaná hodnota přesouvá Indikátor SMA v čase podél časové osy, pozitivní hodnota posunuje SMA Indikátor doprava a záporná hodnota doleva. Posunutí s negativní hodnotou je užitečné pouze jako nástroj pro prohlížení historických dat.

Pokud hledáte SMA pro aktuální období s negativním posunem, není to možné - potřebujete hodnotu za období, které dosud nenastalo za účelem dokončení datového souboru. Použití výchozí hodnoty 0 je doporučeno jako dobré místo pro spuštění.

Nabídka Použít na poskytuje sedm možností. Jsou to:

  1. uzavírací cena;
  2. otevírací cena;
  3. nejvyšší cena;
  4. nejnižší cena;
  5. střední cena, což je (nejvyšší + uzavírací) / 2;
  6. typická cena, což je (nejvyšší + nejnižší + uzavírací) / 3;
  7. vážená uzavírací, což je (nejvyšší + nejnižší + uzavírací + uzavírací) / 4.

Výchozím nastavením SMA je uzavírací cena a je to dobré místo pro začátek. Samozřejmě některé experimenty Vám pomohou rozhodnout o nejlepších nastaveních jednoduchého klouzavého průměru.

Na obrázku níže, jsme přidali indikátor SMA 50-období na hodinový graf GBP/USD:

použití indikátoru SMA v MT4

Zdroj obrázku: Platforma MetaTrader 4, údaje o cenách z Admiral Markets, graf H1 v GBP / USD, 14. listopadu 2017 až 21. listopadu 2017

Co Vám říká jednoduchý klouzavý průměr? Primárně SMA umožňuje vidět mimo krátkodobé cenové výkyvy, a tím lépe vnímat základní trend trhu. Všimněte si, jak využití SMA Indikátoru na Forexu vyhlazuje pohyb trhu. Vzestupný trend trhu je v tomto případě lépe vidět spíše při čtení jednoduchého klouzavého průměru než při pohledu na cenu samotnou.

Také si všimněte, jak cena zůstává nad linií SMA pro drtivou většinu tohoto trendu. Zde máme několik klíčových bodů pro obchodní strategii SMA. Za prvé můžeme použít cenu překračující nad klouzavým průměrem jako vstupní signál k nákupu. Za druhé zbývající cena nad klouzavým průměrem je potvrzením růstu trendu.

Opak je také pravdou: můžeme použít cenu překračující pod SMA, jako prodejní signál. Zbývající cena pod SMA je potvrzením poklesu trendu. Nyní pojďme probrat, jak používat tyto koncepty jako součást obchodní strategie SMA (jednoduchého klouzavého průměru).

MetaTrader Supreme Edition

Obchodní Strategie SMA - Křížový Indikátor MT4

Obchodní strategie SMA - křížová strategie jednoduchého klouzavého průměru je poměrně základní systémem sledování trendů. Bere v potaz dvě cenové řady a dává obchodní signál, když jedna překříží druhou.

Na našem obrázku výše jsme viděli překřížení ceny nad klouzavým průměrem období 50. Jako alternativu můžeme také namísto ceny použít jiný klouzavý průměr.

Směr signálu je dán směrem překřížení rychleji se pohybujících cenových řad přes pomalejší. Takže například můžete použít klouzavý průměr období 20 jako rychlou sérii a klouzavý průměr období 50 jako pomalejší. Pokud by MA 20-období překročil nad MA 50-období, bylo by to nákupním signálem. Pokud by MA-20 období překročil pod pomalejším MA, byl by to prodejní signál.

Takové signály jsou účinným příkladem předpovědi jednoduchého klouzavého průměru. Náš klouzavý průměr používáme jako průvodce pravděpodobným budoucím pohybem na trhu. Prognóza jednoduchého klouzavého průměru se opírá o klíčový předpoklad - že budoucí hodnoty dat budou mít tendenci sledovat tento trend.

Jak všichni víme, historické hodnoty nemusí přesně předvídat budoucí hodnoty a ve skutečnosti to může být úplně jinak. Historická data jsou nedokonalým průvodcem k neznámému zítřku, ale zůstávají jedním z mála dostupných průvodců.

Když se díváme na historická data, je zde otázka, kolik historických údajů je třeba zapracovat. Měli bychom považovat všechny předchozí údaje za relevantní? Nebo se rozhodneme, že pouze poslední údaje mají nějaký vliv na to, co se bude dít dál? Klouzavé průměry se pokoušejí poskytnout jednoduché, ale efektivní pravidlo pro řešení tohoto problému s ohledem na průměrnou hodnotu nad určitým obdobím pro pozorování.

Můžeme přijít s dalšími obchodními strategiemi v kombinací s MT4 Slope indikátorem s dalšími obchodními nástroji. Jedním ze způsobů, jak to udělat, je použít Indikátor SMA jako trendový filtr a použít další indikátor pro obchodní signály. Například byste mohli použít Keltnerovy kanály pro vstupní signály, nákup, když cena překročí Keltnerovy kanály nebo prodej, když se zlomí pod obálkou kanálu. Filtr přichází do hry pouze u následujících signálů, které souhlasí se směrem většího trendu. To znamená, že můžeme nakoupit pouze, pokud je tržní cena vyšší než naše SMA a prodáváme pouze, pokud je cena nižší než naše SMA.

Keltnerovy kanály jsou jen jedním z mnoha dalších nástrojů, které získáte pomocí MetaTrader Supreme Edition. MT4SE je přizpůsobitelná sada modulů pro MetaTrader, který výrazně rozšiřuje funkčnost platformy - a stáhnou si ho můžete zdarma.

MetaTrader Supreme Edition

SMA versus EMA - Jednoduchý vs Exponenciální Klouzavý Průměr

Jak jsme viděli z rozbalovacího okna Typ v MT4, je zde k dispozici několik typů klouzavých průměrů. Dva nejběžnější jsou Jednoduchý Klouzavý Průměr a Exponenciální Klouzavý Průměr (EMA). U SMA Indikátoru jsou všechny datové body zapracovány rovnoměrně při výpočtu průměrné hodnoty. U EMA se použije vážený průměr, přičemž při výpočtu novější hodnoty dat nesou větší váhu.

Vzhledem k tomu, že klouzavé průměry se ohlížejí zpátky a obsahují starší datové body, jsou přirozeně zaostávající. Změny v klouzavém průměru nastávají poté, co se tržní cena již začala pohybovat. Proto je hlavní použití klouzavého průměru jako nástroje pro potvrzení trendů.

Vážené klouzavé průměry se snaží zmírnit zpoždění tím, že se zaměřují více na nedávné datové body, za předpokladu, že novější údaje jsou relevantnější pro předvídání toho, co se může stát příště. Exponenciální klouzavý průměr bere v potaz předchozí data s váhou, která exponenciálně klesá s časem.

Při porovnávání SMA versus EMA není jeden z nich sám o sobě lepší nebo horší než druhý; otázkou je spíše porozumění rozdílům a využití toho, co lépe vyhovuje Vašim požadavkům.

Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak vyřešit, co pro Vás osobně funguje, je vyzkoušet oboje. Na demo obchodním účtu můžete vyzkoušet cokoliv v bezrizikovém prostředí.

Demo účet

SMA Indikátor - Shrnutí

Podívali jsme se na využití SMA Indikátoru na Forexu, jak najít jednoduchý klouzavý průměr, jak SMA vypočítat a na použití Indikátoru SMA v MT4. Také jsme viděli, jak se pomocí jednoduchého klouzavého průměru vyhlazují fluktuace cen a trend je tak jasnější.

Pohybové průměry lze použít pro všechny nástroje – SMA Indikátor bude fungovat na akciovém trhu stejně dobře jako na Forexu. Proto je to všestranný nástroj s nejrůznějším využitím pro informování o vývoji trhu.

Obchodování na Forexu

O Admiral Markets

Jako licencovaný broker poskytujeme nejspolehlivější a velice oblíbené obchodní platformy, pomocí kterých máte snadný přístup k CFD kontraktům, akciím a ETF.

Upozornění na rizika

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.