Admiral Markets Group se skládá z následujících společností:

Admiral Markets Pty Ltd

Regulována Australskou komisí pro cenné papíry a investice (ASIC)
 • Finanční páka až:
  1:500 pro maloobchodní klienty
 • Ochrana před volatilitou
 • Zásady ochrany záporného zůstatku
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT

Admiral Markets UK Ltd

Regulována Britským orgánem pro finanční dohled (FCA)
 • Finanční páka až:
  1:30 pro maloobchodní klienty,
  1:500 pro profesionální klienty
 • FSCS ochrana
 • Ochrana záporného zůstatku
POKRAČOVAT

Admiral Markets AS

Regulována Úřadem pro dozor nad finančním trhem Estonské republiky (EFSA)
 • Finanční páka až:
  1:30 pro maloobchodní klienty,
  1:500 pro profesionální klienty
 • Fond garance
 • Ochrana záporného zůstatku
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT

Admiral Markets Cyprus Ltd

Regulována Kyperskou komisí pro cenné papíry a burzy (CySEC)
 • Finanční páka až:
  1:30 pro maloobchodní klienty,
  1:500 pro profesionální klienty
 • ICF ochrana
 • Ochrana záporného zůstatku
Webová stránka je dostupná pouze v angličtině
POKRAČOVAT
Poznámka: Pokud zavřete toto okno bez toho, aniž byste si vybrali konkrétní společnost, souhlasíte s pokračováním na FCA (britskou) regulaci.
Poznámka: Pokud zavřete toto okno bez toho, aniž byste si vybrali konkrétní společnost, souhlasíte s pokračováním na FCA (britskou) regulaci.
Regulace fca

Jak použít Parabolic SAR indikátor pro obchodování s trendem

Doba čtení: 7 minut(y)

Některé z nejsilnějších pohybů na finančních trzích se objevují tehdy, když se zformuje nový trend. Jakmile je nový trend nastolen, může překonat všeobecné očekávání, jak dlouho bude trvat a pouze velice zkušení obchodnící z něho vytěží maximum.

Být schopen řádně analyzovat trendy na trzích je tudíž velice užitečná schopnost, což je přesně důvod existence rozličných nástrojů na rozpoznání trendu. Tento článek se zaměří na jeden z hlavních ukazatelů v této oblasti: indikátor Parabolic SAR.

Parabolic SAR Indikátor

Nejprve - co znamená Parabolic SAR? Zkratka SAR znamená "stop and reverse" neboli "zastavit a otočit se". Vidíte, že indikátor pouze neidentifikuje samotný trend, ale také říká, kdy ukončit pokyn a otočit směr.

Indikátor je jednou z klíčových technik vyvinutých J. Welles Wilderem, komoditním obchdoníkem a vlivným technickým analytikem. Jeho kniha New Concepts in Technical Trading Systems představila některé milníky moderní technické analýzy, včetně Average True Range (ATR), Relative Strength Index (RSI) a také systém, který nazýval "parabolic time/price". Na tento poslední systém se nyní zaměříme v rámci Parabolic SAR indikátoru.

Indikátor vykresluje zakřivený vzor na grafu, který ukazuje, kdy se trh bude mít tendenci zastavovat a otáčet. Tvar tohoto vzoru připomínal Wilderovi parabolu, kterou můžeme nalézt v geometrii, proto se indikátor nazývá Parabolic SAR.

V další části se podíváme na výpočet indikátoru. Pohledem na výpočty za tímto indikátorem zjistíte, jak zhruba funguje a jak nastavit či upravit jeho parametry. Pamatujte, že ačkoliv je dobré znát tyto výpočty, není to nutné. Platforma MetaTrader 4 za vás všechny potřebné výpočty udělá. Pokud chcete vědět, jak pouze používat tento indikátor, tuto sekci přeskočte. V opačném případě čtěte dále.

Obchodujte Forex, CFDs akcie a indexy bez rizika

Výpočet indikátoru Parabolic SAR

Jak jsme řekli výše, indikátory vykresluje stop a reverse hladiny do grafu. Ty jsou spočítány ze vzorečku, který vypadá následovně:

SARNEW = SARCURRENT + AF x (EPCURRENT - SARCURRENT)

A jednotlivé části vzorce jsou definovány níže:

AF = akcelerační faktor – proměnná hodnota, která zvyšuje velikost přírůstku pro každé období, kdy je dosaženo nového high (pro dlouhé pozice nebo pro nové low u krátké pozice). Wilder navrhl výchozí hodnotu pro AF 0,02, která se pak zvyšuje o krok 0.02 až do maximální hodnoty 0.20.

EP = extreme point, nejvyšší nebo nejnižší hodnota zaznamenána během aktuálního trendu (nejvyšší pro uptrend a nejnižší pro downtrend).

Křivka indikátoru má sloužit jako vodítko pro trh v trendu. Wilder tvrdil, že trh v trendu bude mít vysokou pravděpodobnost, že zůstane v mezích křivky na grafu. Z toho vyplývá, že pokud cena prorazí tuto křivku, trend má nedostatek síly.

Právě toto je bod, kdy by měl obchodník dle této metody zbystřit, zastavit a otočit svou pozici.

To je vše k teorii ohledně tohoto indikátoru. Pojďme se nyní posunout ke vložení indikátoru do platformy do MetaTraderu 4.

Použití Parabolic SAR indikátoru v MetaTraderu 4

MetaTrader 4 přichází standardně s více než 30 hlavními technickými indikátory. Naštěstí je tento indikátor jedním z nich, což znamená, že k němu budete mít přístup ihned po instalaci platformy MetaTrader 4. Jinými slovy, nepotřebujeme stahovat a nahrávat indikátor Parabolic SAR do platformy.

Tento můžete najít v MetaTraderu 4 v podsložce Trend v seznamu Indikátorů a v okně Navigátor. Dvojité kliknutí na indikátor otevře dialogové okno, jak můžete vidět na obrázku níže:

Parabolic SAR Indicator MT4 navigation explained

Parabolic SAR nastavení indikátoru

Jak můžete vidět z obrázku výše, jsou u tohoto indikátoru pouze dva parametry. Jedná se o krok (step) a Maximum. Krok je velikost akceleračního faktoru a výchozí hodnota je nastavena na 0.02. Akcelerační faktor začíná s touto hodnotou a poté zvyšuje v každém dalším kroku u nového high (nebo low pro krátké pozice) až do hodnoty Maximum. Výchozí maximální hodnota v MT4 je 0.20, jak je ukázáno výše.

Jak nastavit Parabolic SAR indikátor?

To záleží na vašem obchodním stylu, také na časovém pásmu, na kterém obchodujete, stejně tak na vaší obchodní strategii. Nejlepší hodnoty můžete objevit skrze experimentování a na začátek bohatě postačí výchozí hodnoty.

Všeobecně řečeno, čím menší je akcelerační faktor, tím dále bude indikátor trailovat od ceny. Naopak čím větší bude akcelerační faktor, tím blíže bude indikátor k ceně. Čím větší je akcelerační faktor, je zde větší pravděpodobnost, že nastane signál na otočení trendu.

Samozřejmě vše záleží na vašich obchodních cílech a i na tom, zda chcete indikátor citlivější, aby vám generoval více signálů, nebo naopak méně citlivý, kde krátkodobá volatilita na trend nemá vliv. Například, nejlepší nastavení indikátoru pro Parabolic SAR pro scalping bude více citlivější než na strategii následování trendu, tudíž by skalper mohl volit vyšší hodnotu AF.

Wilder přišel na to, že mu hodnota 0.020 nejvíce vyhovuje, ale vše mezi 0.018 a 0.021 udělá stejnou práci. Doporučil nenastavovat hodnotu Maximum ne více než 0.22, avšak pořád je lepší si zvolit vlastní parametry na základě vlastních zkušenostech, které časem naberete.

Každopádně testováním různých hodnot na vaší strategii vám dá jistotu v podobě toho, že víte, co děláte a proč. Vše je dobré si otestovat na demo účtu bez rizika, abyste zbytečně během testování neprodělali reálné peníze.

MetaTrader 4 pro Windows

Jak obchodovat za použití indikátoru Parabolic SAR

Níže na obrázku můžete vidět indikátor Parabolic SAR na EURUSD v platformě MetaTrader 4:

Parabolic SAR Indicator added to a hourly EUR/USD MT4 chart

Zelené tečky vyznačují, kam si obchodník může umístit stop loss. Všimněte si, jak stop levely vždy následují tržní cenu - jen málokdy se přiblíží ceně blíže a nikdy se nevzdalují. Jak trend pokračuje dále, rostoucí akcelerační faktor způsobí, že stop levely jsou blíže ceně. Když se trend dále nebude vyvíjet tím samým směrem, indikátor vám řekne - zastavit a otočit (stop and reverse).

Toto je celkem jednoduché a je vidět, že Wilderova pravidla pro obchodování SAR nejsou nijak komplikovaná.

Pokyny pro Parabolic SAR strategii od Wildera jsou následující:

 1. SAR tečky pod aktuální cenou značí uptrend;
 2. SAR tečky nad aktuální cenou značí downtrend;
 3. Vstup do pozice je v případě, že cena pronikne SAR - nákup, když cena vzroste nad SAR a prodej, když cena poklesne pod SAR;
 4. Pozici obchodník ukončí a otočí, když cena opět překříží SAR.

Svojí strategii za použití Parabolic SAR indikátoru si můžete vylepšit, když použijete ostatní pomocné indikátory, například pro potvrzení vstupu. Například, může být užitečné použít různé indikátory na určení trendu, jako například ADX, abyste zjistili, zda se nacházíte na trhu v trendu nebo v trhu v bočním trendu. Je důležité si uvědomit, že Parabolic SAR není určen na trhy v bočním trendu.

Znalost celkového směru dlouhodobého trendu může být také klíčové pro umístění vašeho obchodu - může být pro vás vhodné umístit pokyn pouze ve směru tohoto trendu, například za pomocí dalšího indikátoru na rozpoznání trendu. Pokud tuto myšlenku dále rozvedeme, alternativní obchodní metoda může spočívat v tom, že vezmete pouze obchody, které jsou ve směru hlavního trendu a uzavřete je, jakmile cena překročí SAR, než abyste čekali na signál na otočení.

Při výběru, který doplňkový indikátor použít pro potvrzení signálu u strategie Parabolic SAR, může být užitečné si vybrat indikátory ze širší nabídky, nikoliv pouze ze standardních indikátorů v rámci MetaTraderu 4. Můžete si stáhnout plugin MetaTrader 4 Supreme Edition, což je plugin do MT4 platformy, který váš výběr indikátorů rozšíří. Je také dodáván s dalšími doplňky jako je Mini Terminál, Trade Terminál či Trading Simulator, který vám dovolí otestovat zpětně vaše myšlenky a objektivně měřit efektivitu.

Stáhnout MetaTrader 4 Supreme Edition

Závěrem: obchodní systém Parabolic SAR

J. Wells Wilder řekl, že za použití indikátoru Parabolic SAR vydělá více na střednědobém pohybu (který trvá 2 až 3 týdny) než za pomocí jakékoliv jiné metody, kterou zná.

Uplynulo spoustu let a tento nástroj se mezi obchodníky stále používá, což svědčí o tom, že je efektivní. Kromě toho může být indikátor přizpůsoben dalším časovým rámcům. Neexistuje žádný důvod, proč nepoužívat strategii SAR na nižší časová pásma, jako například na tickové grafy, nebo delší časové rámce jako jsou D1 nebo W1. Základní princip zůstává všude stejný za předpokladu, že obchodujete opravdu na trendovém trhu.

Doufáme, že vám indikátor Parabolic SAR bude užitečným obchodním nástrojem.

Kam dále?

O Admiral Markets

Jako licencovaný broker poskytujeme nejspolehlivější a velice oblíbené obchodní platformy, pomocí kterých máte snadný přístup k CFD kontraktům, akciím a ETF.

Upozornění na rizika

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 83% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.